TAB Gıda, Sbarro®’yu Türkiye’deki pizza severlerle 2007 yılında buluşturdu. Sbarro® lezzetleri kısa sürede pizza tutkunlarının beğenisini kazandı ve 2017 itibariyle Türkiye genelinde 40'dan fazla ilde 90’a yakın restoran adedine ulaştı.

Sbarro®

TAB Gıda güvencesiyle sunulan Sbarro® ürünlerinde, hiçbir zaman kaliteden ödün verilmemektedir. Sbarro® pizzaları müşterilerin gözü önünde profesyonelce ve uluslararası hijyen standartlarında hazırlanmaktadır. Sbarro®, lezzet tutkunlarına pizzalar, makarnalar, salatalar, Fransız usulü tavuk, köfte, fırın patates, sote sebzeler, wrap çeşitleri, çorba ve tatlılardan oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bir Sbarro® dilim pizza menüdeki dilim, küçük boy pizza boyutunda olup, hem doyurucu hem de uygun fiyatlıdır.

Türkiye’de TAB Gıda güvencesiyle hizmet veren ve sayısız ödüle layık görülen Sbarro®, son olarak 2016 yılında Woohoo Digital tarafından tasarlanan web sitesi ile Horizon Interactive Awards’ta “Restoran/Yiyecek Sektörü” kategorisinde gümüş ödüle layık görüşmüştür.

SBARRO LLC:

En lezzetli dilimlerin adresi Sbarro®’nun hikayesi, Napoli’den New York’a göçen Carmela ve Gennaro Sbarro® çifti tarafından 1956 yılında Amerika’da açtıkları “Sbarro® Salumeria” adlı ilk restoranla başlamıştır. Brooklyn’de açtıkları bu ilk restoranda taze ürünleri ve lezzetli yemekleri misafirlerinin beğenilerine sunan ve yüksek standartlarda hizmet veren Sbarro®, müşterilerin ilgisini kısa sürede çekmiştir. Lezzetli ve taze ürünlerin hızlı ve self-servis ile sunulmasından doğan konseptiyle Sbarro®, dünyadaki en büyük pizza restoran zincirlerinden biri olmayı başarmıştır.